COMO-3 MUAYTHAI GYM

O NÁS

 

Klub Thajského boxu Como-3 gym

Klub začal vznikat v roce 1992, je největší klub na Severní Moravě a vychoval spoustu bojovníků, od Mistrů Česka až po Mistry Světa.

V začátku klubu byl trenér a zakladatel René ČÍŇAN Koller a boxeři Martin Vaňka, Honza Borák a Pavel Koščo. Prvně se trénovalo ve Frýdku-Místku. Poté se otevřely pobočky v dalších městech. Dnes klub působí v Třinci a Ostravě-Vítkovicích. Trenéři klubu se učili u Davida Brousila a Petra Macháčka v Praze. Později se hlavním trenérem stal Martin Vaňka, který trénuje dodnes. Martin se učil po celém světě. Své trenérské umění zdokononaloval v Holandsku, Thajsku, USA, Chorvatsku a dalších zemích. V současné době je trenérem seniorů České národní reprezentace CMTA. V roce 2017 se dokonce stal Stříbrným trenérem roku, kde bylo v nominaci 3000 trenérů Olympijských sportů. Jako trenér vychoval několik Mistrů světa Jakuba PRETORIÁNA Gazdíka, Václava Siváka nebo Karolínu LAGERTHU Klusovou. Martin dva roky působil jako mentální trenér a úpolový trenér u A teamu HC Oceláři Třinec. Dále taky dělá přípravu pro různé sportovce jako jsou Florbalisti, Fotbalisti ... Klub má taky velmi silnou základnu žen, které trénuje Mistryně světa Karolína LAGERTHA Klusová a Mistryně republiky Lucie Neaguová.

 

Co je to Muaythai

Muaythai známé též jako Thajský box (thaibox) je thajské plnokontaktní bojové umění.

V roce 2000 celosvětová organizace IFMA vytvořila veřejný jednotný název Muaythai pro tento bojový sport tak, aby byl v souladu s jinými sporty jako judo, karate apod. a nebyl vázán na zemi vzniku (Thajsko).

Vyvinulo se z bojového umění Muay Boran a má více než tisíciletou tradici. Největší popularitu si tento způsob boje získal u válečníků, jimiž byla osídlena území dnešního Thajska. Po uklidnění válečných konfliktů se souboje odehrávaly převážně na tržištích. Později začaly vznikat specializované stadiony a zápasy se přesunuly do klasického ringu.

Jedná se o jeden z nejtvrdších bojových sportů. Jsou povoleny údery lokty a koleny. Každý zápas začíná tradičním zahajovacím ceremoniálem vai-kru (tanec-modlitba). Bojovníci muaythai nosí z provazu upletené čelenky mong-kon. V novodobé historii byl však tento sport upraven několika pravidly, které zajišťují ochranu jednotlivých sportovců při zápasech, aby se otevřela cesta k větší popularizaci a zájmu širší veřejnosti o další sportovní disciplínu bojových sportů. V dnešní době je hlavní cestou propagace sportovního muaythai amatérská úroveň, jejímž zastřešujícím orgánem je IFMA - International Federation of Muaythai Amateur. Základním rozdílem mezi profesionálním a amatérským pojetím muaythai je čas zápasů, počet kol a ochranné pomůcky. Kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic se v původní verzi a dnes v profesionální sféře nepoužívají žádné chrániče a bojovníci nastupují k zápasu bosí. Souboj trvá pět kol po třech minutách. Jednotlivá kola jsou oddělena dvouminutovou přestávkou. V amatérském pojetí se kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic ještě používá ochranná helma, chránič loktů a holení, ženy chránič hrudi a pro juniorské kategorie ještě ochranná vesta. Zápasy jsou na 3 kola po třech minutách s minutovou pauzou. Tímto zavedením sportovních pravidel do tradiční plnokontaktní disciplíny si střešní organizace IFMA slibovala otevření cesty svého sportu mezi světovou elitu v podobě uznání MOV.

Díky dlouhodobé a cílevědomé práci všech zainteresvaných lidí, sportovců i fanoušků po celém světě se to nakonec v roce 2017 podařilo a muaythai bylo uznáno MOV.

Kontakty

Como-3 gym

COMO-3-GYM

Šalounova 18
Ostrava-Vítkovice, 703 00

Tréninky Ostrava

Úterý v 16 hod děti, 17 hodin muži, 19 hod ženy
Čtvrtek v 16 hod děti, 17 hodin muži, 19 hod ženy

Možnost soukromých hodin!!!

Šalounova 18, Ostrava-Vítkovice, 

Tréninky Třinec

Pondělí v 15 hod děti, 17 hod muži

Úterý v 19 hod ženy

Středa 17 hodin muži

Čtvrtek v 19 hod ženy

Pátek v 15 hod děti

Možnost soukromých hodin!!!

Tyršova 275, Třinec, 739 61